ماکت عاشورا

 

جهت طراحی و اجرای این ماکت ابتدا تحقیقاتی در مورد واقعه عاشورا نموده و به کلیه حوادث و رخدادها و جزئیات توجه می نمائیم . بعد از طراحی وسائل و آکسسوارهایی از قبیل : تعدادی خیمه ، نخل ، بیرق ، پرچم ، نیزه ،  کمان ، شمشیر ، سپر ، تیر ، تیردان، مشک آب ، زین اسب ، زره ساق بند ، خارها سنگها و ریگهای بیابان ، ... در اشل یک به ده با دقت و وسواس تمام ساخته می شود .

 همچنین کاروان اسرا ، بدن های مطهر شهدا و دستهای حضرت ابوالفضل ( ع ) و تمامی آنها را با مطالعه مقاتلی که در مورد حادثه کربلا داشته ایم ، ساخته و وسایل دیگری مانند : چکمه ، بند شمشیر، شال کمر ، لباس ها و جراحات و زخمها ، ضربات شمشیر و نیزه را با دقت کامل بر روی بدن ها اجرا می نمائیم . 

 در آخر صحنه عاشورا که در مقیاس یک به ده و حدود هجده متر مربع است . بوسیله خاک و سنگها بیابان ، زمین و عوارض آن را ، اجرا مینماییم . و در قدم بعدی خیمه گاه ، نخلستان ، نهر علقمه ، گودال قتلگاه ، محل شهادت حضرت ابوالفضل ( ع ) تل زینبیه و دیگر قسمتها را با دقت تمام در مکانهای خود اجرا نموده و در ادامه برای ایجاد صحنه جنگ ، آکسسوارهایی که در قسمت قبل ساخته شده بر روی خاک و جاهای مورد نظر قرار می دهیم و در آخر جلوه هایی مانند خاک آلودگی ، خون ، پرچم های نیمه افراشته ، نیزه ها و تیرها و شمشیرهای شکسته را با دقت تمام بر روی خاک اجرا می نمائیم .  

 

 

 

 

+ نوشته شده در  جمعه یکم خرداد ۱۳۸۸ساعت 13:24  توسط beheshti  |